تبلیغات
...:::مرکز پیش دانشگاهی علامه طبا طبا ئی:::... - خانواده کنکوری
...:::مرکز پیش دانشگاهی علامه طبا طبا ئی:::...
ناحیه 1 اراک

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

خانواده کنکوری

  حسن زارعیان

 برای اینكه بتوانید فرزندتان را در رسیدن به قله موفقیت كمك كنید پیشنهاد می‌شود توصیه‌های زیر را به مرحله اجرا درآورید:

انسان‌ها با‌توجه به نوع نگرش خود، معانی و تعاریف متفاوتی از موفقیت در زندگی دارند اما عموما كسب مدارج بالای علمی، اجتماعی و شغلی را از عوامل موفقیت می‌دانند.
در بعضی از كشورها از جمله كشور ما به‌دلیل محدودیت‌های پذیرش دانشجو از طریق آزمون سراسری (كنكور) انجام می‌پذیرد.
نظر به اینكه آزمون نفس‌گیر كنكور در سرنوشت فرزندان این مرز و بوم خواسته یا ناخواسته نقش و اهمیت ویژه‌ای یافته است، اكثریت خانواده‌ها دوست دارند توانایی آن را داشته باشند كه در آزمون، همراه، همگام و یاور فرزندان خود باشند.

1 - زمینه شركت او را در كنكورهای آزمایشی فراهم نمایید: مطالعه برای كنكور یك فرآیند فرسایشی است و از مهمترین دلایل سردرگمی داوطلبان این است كه نمی‌دانند چه بخوانند، كنكور آزمایشی سبب می‌شود تا براساس برنامه‌ریزی هدفمند و كوتاه‌مدت مطالعه كنند و شرایط كنكور را عملا تمرین كنند. كنكور آزمایشی به چند دلیل موثر است از جمله:

الف) داوطلب با تحلیل آزمون‌ها در هر مرحله قادر خواهد بود كه نقاط ضعف خود را بهتر بشناسد و در رفع آنها بكوشد.
ب) نوعی تمرین و تكرار شرایط كنكور است.
ج) فرصتی است كه داوطلب بتواند خود را با دیگران در دروس مطالعه شده مقایسه كند.
د) موجب كوتاه شدن زمان برنامه‌ریزی بلند‌مدت است.

2 - تقویت انگیزه‌های درونی داوطلب: ممكن است داوطلب با‌توجه به شرایط خانواده و جامعه تصور كند كه تلاش او كارساز نیست، در این صورت به او اطمینان دهید كه این شرایط پایدار نیست و انسان نه تنها باید تحت تاثیر محیط قرار نگیرد بلكه با تقویت انگیزه‌های درونی می‌تواند شرایط را به نفع خود تغییر دهد.

3 - تقویت اعتماد به نفس داوطلب: ضریب موفقیت هر داوطلب برابر است با ضریب اعتماد به نفس او. پس با رفتار مناسب و كلام‌های امید‌بخش خود تا می‌توانید خودباوری و احساس شایستگی و تفكر مثبت او را تقویت كنید و مطمئن باشید كه توكل و اتكال و اعتماد به خدای رحمان می‌تواند نقش بسزایی داشته باشد.

4 - عدم بروز حساسیت خود: ضمن اینكه به والدین حق می‌دهیم تا حدودی نگران ادامه تحصیل فرزندان خود باشند اما توصیه می‌شود كه با ابراز حساسیت‌های بی‌مورد استرس بیشتری را به داوطلبین وارد نكنند.

5 - داوطلب را در تست زدن یاری كنید: چهار عامل موفقیت در كنكور (سرعت - دقت - تعادل روحی - فهم مطالب درسی) با تست‌زدن اصولی می‌تواند تقویت شود. داوطلبان بهتر است از حدود چهار ماه مانده به كنكور 50٪ زمان را به تست زدن و 50٪ را به مطالعه و در یك ماه آخر 90٪ را به تست زدن و 10٪ را به مطالعه اختصاص دهند. خانواده‌ها هم با تهیه تست‌های مناسب و تصحیح و نمره‌گذاری تست‌های داوطلب می‌توانند در این امر مهم او را كمك كنند.

6 - پیش‌بینی حوادث غیر‌مترقبه: اگر در آستانه كنكور خدایی ناكرده اتفاق ناگواری هم رخ دهد مانند مرگ نزدیكان، تصادف و... با مدیریت بر هیجانات خود نباید اجازه دهید كه تمام زحمات فرزندتان به هدر رود بلكه دائم ذهن او را به ادامه راه و رسیدن به هدف متمركز كنید.

7- در انتخاب رشته به علایق داوطلب توجه كنید: عموما خانواده‌ها در بحث انتخاب رشته به بازاركار آن فكر می‌كنند، توصیه می‌شود به علاقه داوطلب بیشتر توجه كنید زیرا اشتیاق و شوق به یك رشته می‌تواند از آن همه‌چیز بسازد و از مرده‌ترین شغل‌های اجتماعی اگر به آن عشق و علاقه‌ای داشته باشد می‌تواند درآمد ایجاد كند.

8 - در موفقیت‌های مرحله‌ای داوطلب به او پاداش دهید: روانشناسان معتقدند اگر فردی پس از انجام عملی پاداش دریافت كند این اقدام باعث تشدید آن عمل در فرد خواهد شد. پس اگر او در یك درس و یا امتحان موفقیتی كسب كرد به او پاداش دهید مثلا غذا یا فیلم یا لباس مورد علاقه و... او را تهیه و در اختیارش قرار دهید.

9 - داوطلب را شاد و با نشاط نگه‌دارید: شادی موجب هیجان مثبت در انسان می‌شود كه این هیجان دارای چهار عنصر (لذت - خرسندی - رضایت از زندگی - رفع اضطراب و افسردگی) می‌شود كه همه این عوامل محرك و انگیزه خوبی برای كسب موفقیت در كنكور می‌باشد بنابراین تفریح و سرگرمی، دید و بازدیدهای لذت‌بخش و خنده و شادی را حتی در حد كم از او دریغ نكنید.

10 - عدم وابستگی داوطلب به مراكز آموزشی و افراد خاص: در صورت وابستگی با جابه‌جایی هر یك از آنها ممكن است داوطلب دچار بحران شود پس سعی نمایید كه او بیشتر به تلاش و خواندن و فهمیدن دروس توسط خود متكی باشد تا دیگران.

11 - مهمترین منبع مطالعاتی داوطلب كتب درسی است: استفاده از جزوات و كتاب‌های آموزشی مناسب به‌عنوان منابع مطالعاتی مكمل خوب است به شرطی كه داوطلب را از كتب درسی و تمرین‌های آن غافل نكند.

12 - مطالعه دروس در ماه‌های ویژه: كنكور یك فرآیند فرسایشی و نیازمند یك برنامه مطالعاتی طولانی است و داوطلبانی موفق‌ترند كه در تمام ماه‌های سال مطالعه مستمر داشته باشند اما توصیه می‌شود زمینه مطالعاتی فرزندان را در چند ماه كه اهمیت بیشتری دارند فراهم نمایید از جمله:

- فصل تابستان برای آغاز مطالعه دروس پیش‌دانشگاهی به همراه مرور «پایه» از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
- عید نوروز برای مرور دروس پیش‌دانشگاهی یك (ترم اول) و پایه (دوم یا سوم) مناسب‌تر است.
- ماه خرداد برای جمع‌بندی مطالعات مناسب است كه بهتر است این دوران به دو قسمت تقسیم شود.
الف) مرور و رفع نقاط ضعف حداكثر برای 10 روز
ب) در مدت باقیمانده هر سه روز یك آزمون جامع (طبق شرایط كنكور) انجام شود كه بهتر است سوالات كنكور سال‌های قبل باشد.

13 - توجه به روز قبل از كنكور: به والدین توصیه می‌شود داوطلب را در آن روز كمك كنند مثل روز كنكور زودتر از خواب بیدار شود - حتما صبحانه كامل بخورد - مسیر رفتن به حوزه را شناسایی كند - ظهر نخوابد و حتما ناهار مورد علاقه‌اش را تهیه كنید تا میل كند - بعدازظهر یك ورزش جسمانی هوازی (دوچرخه‌سواری، شنا كردن و...) داشته باشد - وسایل روز بعد را آماده كند - فضای شاد و مفرحی را برای او ایجاد كنید - شب حدود ساعت 22 بخوابد و به هیچ وجه مطالب درسی مطالعه نكند.

14 - توجه به صبح روز كنكور: توصیه می‌شود والدین همانند روز قبل داوطلب را زودتر با آرامش و نشاط بیدار كنند و به او یادآوری نمایند كه:
صبحانه كامل میل كند - با گرفتن دوش آب سرد علاوه بر ایجاد هوشیاری و نشاط در خود از آرامش بیشتری برخوردار شود - لباس راحت بپوشد و خود را آراسته كند گویی كه به میهمانی می‌رود سپس با توكل به خدا كه آرامش‌دهنده است كمی زودتر به سوی محل برگزاری آزمون حركت كند كه یقینا همراهی والدین تا محل آزمون از استرس او خواهد كاست.

برگرفته از سایت گزینه 2

درباره وبلاگ

نظرات انتقاد ها و پیشنهاد های خود را در قسمت نظرها برای هر موضوع اعلام فرمایید با تشکر
مدیر وبلاگ : خشایار نوریان

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • نظر شما در مورد کیفیت ارائه خدمات سایت چیست ؟


نویسندگان