تبلیغات
...:::مرکز پیش دانشگاهی علامه طبا طبا ئی:::... - چگونه یک کتاب مشکل را بخوانیم ؟
...:::مرکز پیش دانشگاهی علامه طبا طبا ئی:::...
ناحیه 1 اراک

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

چگونه یک کتاب مشکل را بخوانیم ؟

برای هر دانش آموزی یا هر مطالعه کننده ای  خواندن برخی کتب یا مطالب     می تواند سخت تر از برخی دیگر با شد به گونه ای که گاهاً فرد با خواندن چند صفحه خسته شده واز  خواندن دست می کشد  و، افراد بسیاری را دیدیم که اشتیاق سرشاری برای درک موضوعات دشواری مانند علم، فلسفه، مذهب، اقتصاد و نظریه های سیاسی داشتند . اما گاه شعله های این اشتیاق به خاموشی می گرایید. دست کشید از خواندن یک موضوع تفننی و یا داستانی می تواند مشکلی برای فرد ایجاد نکند اما دانش آموزی که خود را برای یک آزمون سرنوشت ساز آماده      می کند یادگیری تمام یا حداقل بخشی از مطالب درسی برایش اهمیت دارد برخی از آنها  در می یابند کتاب هایی که آن ها مشتاقانه و به امید فراگیری می گشایند، به چیزی فرای فهم آن ها مبدل می شود . به واقع، هر کتابی قصد دارد مطلب را به خواننده عادی برساند، و این ممکن نیست؛ مگر آن که اگر شما به درستی به آن نزدیک شوید . راه درست نزدیک شدن به آن چیست؟ پاسخ در یکی از قواعد مهم خواندن نهفته است . شما باید کتاب را قبل از تسلط برآن، سطحی بخوانید. ابتدا در پی چیزهایی باشید که می توانید آن ها را بفهمید و خودتان را در مطالب دشوار گرفتار نکنید. پاراگراف های پیشین، پانویس ها و مباحث را که از آن ها گریزانید درست بخوانید . کتاب حاوی مطالبی است که شما بی درنگ آن را درک می کنید... حتی اگر 50 درصد مطالب یا کمتر را درک کردید، شما می توانید کتاب مورد مطالعه را تا حدودی بفهمید. یکی از روش های کتاب خوانی سطحی به خواندن اجمالی موسوم است . شما هرگز از طریق سطحی خوانی نمی توانید به آن چیزی که با خواندن و مطالعه به چنگتان می آید، دست یابید. در عین حال خواندن اجمالی روش کاربردی است در مواقعی که شما با انبوهی از کتاب سروکار دارید. با سطحی خوانی، و اغلب با دقت شگفت آوری، می توانید درکی کلی از محتوای کتاب به دست آورید .

برای سطحی خوانی یا خواندن، گام های زیر روشی مناسب برای شروع و پرداختن به کتاب به صورت اجمالی است .

1- به عنوان صفحه و مقدمه نگاه کنید و به ویژه به عناوین فرعی یا دیگر نشانه هایی توجه کنید که به هدف و چشم انداز کتاب یا مقصود نویسنده اشاره دارند.

2- فهرست مطالب را برای کسب دریافتی کلی از ساختار کتاب، بخوانید. از فهرست همچون نقشه جاده قبل از شروع سفر بهره بگیرید.

3- فهرست اعلام یا موضوعی را بازبینی کنید تا با دامنه موضوعات تحت پوشش آشنا شوید. هرگاه فهرست اصطلاحات در پایان هر فصل ، مهم و حساس به نظر رسید، برای درک بهتر، آن ها را در متن جستجو کنید، بدین ترتیب شما کلید نزدیک شدن به مولف را پیدا می کنید .

حالا شما برای خواندن کتاب یا سطحی خوانی، هرکدام را که انتخاب کنید، آماده هستید. اگر به سطحی خوانی رای می دهید به فصلهایی نگاه کنید که حاوی بندهای اصلی یا عبارات خلاصه شده در شروع یا پایان صفحه یا فصل هستند، سپس صفحاتی را ورق بزنید، یک یا دو پاراگراف و گاهی هم چند صفحه متوالی را بخوانید بدین نحو کتاب را ورق زده ، همواره در جستجوی ضربان اصلی مطلب باشید .

توجه: اگر شما از این روش برای شروع به سطحی خوانی کتاب استفاده کنید، چه بسا در پایان پی ببرید که به هیچ وجه در حال سطحی خوانی کتاب استفاده کنید، چه بسا در پایان پی ببرید که به هیچ وجه در حال سطحی خواندن نیستید، بلکه آن را می خوانید، آن را می فهمید و از آن لذت می برید. وقتی کتاب را بر زمین می گذارید، در خواهید یافت که بعد از این هیچ موضوعی برایتان دشوار نخواهد بود .

 بخشی از مطلب برگرفته  از بروشور مرکز مشاوره دانشگاه تهران ( قیدر )درباره وبلاگ

نظرات انتقاد ها و پیشنهاد های خود را در قسمت نظرها برای هر موضوع اعلام فرمایید با تشکر
مدیر وبلاگ : خشایار نوریان

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • نظر شما در مورد کیفیت ارائه خدمات سایت چیست ؟


نویسندگان