تبلیغات
...:::مرکز پیش دانشگاهی علامه طبا طبا ئی:::... - اطلاعیه (سازمان سنجش آموزش کشور10/09/87)
...:::مرکز پیش دانشگاهی علامه طبا طبا ئی:::...
ناحیه 1 اراک

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اطلاعیه (سازمان سنجش آموزش کشور10/09/87)

تاریخ‌ ثبت‌نام‌ و هم‌ چنین‌ شرایط و ضوابط شركت در‌ آزمون‌ سراسری‌ برای‌ دوره‌های‌ روزانه، نوبت دوم (شبانه‌) ، نیمه حضوری و مجازی و بین الملل دانشگاهها وموسسات‌ آموزش‌ عالی‌،دانشگاه‌پیام‌نور (آموزش‌ از راه‌دور)، مراكز تربیت‌ معلم‌ وابسته‌ به‌ وزارت‌ آموزش‌ وپرورش‌، موسسات‌آموزش‌عالی‌ غیرانتفاعی‌ و غیر دولتی‌ سال‌ 1388 اعلام شد

بدین‌وسیله‌ به‌اطلاع‌ كلیه‌ داوطلبان‌ متقاضی‌ ثبت‌ نام‌ و شركت‌ در آزمون‌ سراسری‌ برای‌ دوره‌های‌ روزانه‌ ، نوبت دوم (شبانه‌) ، نیمه حضوری ، مجازی و بین الملل دانشگاهها وموسسات‌ آموزش‌ عالی‌،دانشگاه‌ پیام‌ نور(آموزش‌ از راه‌ دور) ، مراكز تربیت‌ معلم‌ وابسته‌ به‌ وزارت‌ آموزش‌ و پرورش‌ و موسسات‌ آموزش‌ عالی‌ غیرانتفاعی‌ و غیردولتی‌ سال 1388 می‌رساند كه‌ ثبت‌نام‌ برای‌ شركت‌ در آزمونهای‌ مذكور از ساعت‌ 9 صبح‌ شنبه 16/9/87 (شانزدهم‌ آذرماه‌ 1387) آغازودر پایان‌ وقت‌ روز جمعه ‌29/9/1387 (بیست و نهم آذرماه‌ 1387) پایان‌ می‌پذیرد، لذا داوطلبان‌ می‌توانند در مهلت‌ فوق‌الذكر به‌ یكی‌ از باجه‌های‌ پستی‌(باجه‌ پستی‌ توزیع‌ كننده‌ مدارك‌ ثبت‌نام‌ آزمون‌ سراسری‌ سال‌ 1388) مراجعه‌ نمایند. ثبت‌نام برای آزمون سراسری سال 1388 به روش اینترنتی و به شرح ذیل صورت می گیرد.
 
1-ثبت نام برای شركت در آزمون

الف- هریك از داوطلبان متقاضی ثبت نام باید در تاریخ مقرر ثبت نام به یكی از واحدهای پستی توزیع كننده مدارك ثبت نام آزمون سراسری سال 1388 مراجعه و برای ثبت نام درمقابل پرداخت مبلغ‌ 48000 ریال‌ (چهل و هشت هزار ریال)‌، علاوه بر دریافت كارت اعتباری ثبت‌نام ‌ یك‌ جلد دفترچه‌ راهنمای‌ شماره ‌1 آزمون سراسری سال‌ 1388 را دریافت نمایند.
ب- داوطلبان متقاضی ثبت نام علاوه بر وجه ثبت نام ، مبلغ 5000 ریال (پنج هزار ریال) به ‌ عنوان‌ كارمزد توزیع‌مدارك‌وسایرهزینه‌ها، به مسوول باجه پست مربوط براساس ضوابط شركت پست جمهوری اسلامی ایران پرداخت خواهند نمود.
ج- آن‌ دسته‌ از داوطلبانی‌ كه‌ متقاضی ‌ شركت‌ در آزمون‌ گروه آزمایشی هنر و یا زبانهای خارجی و یا هر دو گروه آزمایشی علاوه بر گروه آزمایشی اصلی باشند. ضرورت دارد كه با مراجعه به باجه پست و پرداخت مبلغ 48000 ریال (چهل و هشت هزار ریال) به عنوان شركت در گروه آزمایشی هنر ویا 48000 ریال (چهل و هشت هزار ریال ) به عنوان شركت در گروه آزمایشی زبانهای خارجی ویا 48000 ریال برای گروه هنر و 48000 ریال برای گروه زبانهای خارجی به مسوول ذیربط، نسبت به دریافت كارت یا كارتهای اعتباری ثبت نام مربوط اقدام نمایند.
د-آندسته ازداوطلبانی كه علاقه مند به شركت در گزینش دانشگاه پیام نور یا مراكز تربیت معلم وابسته به وزارت آموزش وپرورش و یا موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی و یا 2 گزینش از 3 گزینش مذكور و یا هر سه گزینش می باشند، می بایست پس از پرداخت مبلغ 38500 ریال (سی و هشت هزار و پانصد ریال) به عنوان وجه علاقه مندی به شركت در گزینش یا گزینش‌های مذكور، نسبت به دریافت كارت اعتباری ثبت نام مربوط اقدام نمایند.
هـ – به منظور تأمین هزینه‌های تحویل كارتهای اعتباری بندهای (ج) و (د) فوق به هر داوطلب، از سوی شركت پست جمهوری اسلامی ایران مبلغ 2500 ریال (دو هزار و پانصد ریال) به عنوان كارمزد و سایر هزینه‌ها، از هر داوطلب اخذ می گردد.
و-هریك از داوطلبان پس از اخذكارتهای اعتباری ثبت نام و مطالعه دقیق دفترچه راهنما ، تقاضانامه مندرج در دفترچه راهنما را تكمیل و سپس به شبكه اینترنت مراجعه و براساس دستورالعمل مربوط كه بر روی سایت سازمان سنجش آموزش كشور به نشانی WWW.Sanjesh.org در این رابطه قرارداده شده است نسبت به تكمیل تقاضانامه ثبت نام مبادرت نمایند.
تذكر مهم : داوطلبان نظام جدید بخصوص داوطلبانی كه دیپلم خود را در یكی از سالهای 1384 ، 1385 ، 1386 و یا 1387 دریافت نموده اند لازم است كد دانش آموزی خود را در قسمت مربوط واردنمایند ضمناً كلیه داوطلبان نظام جدید كه دیپلم خود را در یكی از سالهای 1384 ، 1385 ، 1386 و یا 1387 اخذ نموده اند لازم است با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش كشور به نشانی WWW.Sanjesh.org در بخش مربوط به مشاهده اطلاعات دانش آموزی با وارد كردن اطلاعات درخواستی نسبت به مشاهده اطلاعات دانش آموزی اقدام و در پایان پس از دریافت كد 14 رقمی پیگیری ، كد مورد نظر را در قسمت مربوط در تقاضانامه ثبت نام وارد نمایند. بدیهی است این گروه از داوطلبان بدون داشتن كد 14 رقمی پیگیری ، نمی‌توانند در آزمون سراسری سال 1388 ثبت نام نمایند.
 

2-شرایط داوطلبان‌


داوطلبان‌ لازم‌ است‌ دارای‌ شرایط عمومی‌ و اختصاصی‌ به‌ شرح‌ ذیل‌ بوده‌ و برادران از لحاظ مقررات‌ وظیفه‌ عمومی‌ منعی‌ نداشته‌ باشند.
1-2- شرایط عمومی‌
الف‌) نداشتن‌ عناد با نظام‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌.
توضیح: مصادیق‌ عناد شامل: (1) مبارزه‌ مسلحانه‌ با نظام‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌، (2) داشتن‌ وابستگی‌ تشكیلاتی‌ به‌ گروهك‌های‌ محارب‌، (3) پرداخت ‌كمك‌ مالی ‌به‌ گروهك‌های ‌محارب‌ یا هواداری‌ تشكیلاتی ‌نمودن‌ از آن‌ گروهك‌ها و یا داشتن‌ عضویت‌ در آنها، (4) تبلیغ‌ ماتریالیسم‌ و ادیان‌ ساختگی‌.
ب‌) عدم‌ احراز فساد اخلاقی‌.
توضیح‌ : مصادیق‌ فساد اخلاقی‌ شامل‌ اعتیاد به‌ مواد مخدر و اشتهار به‌ فحشا می‌باشد.
تذكرمهم‌ : احراز شرایط‌ عمومی ‌‌داوطلبان ‌‌به‌ صورت‌ استعلام‌ است‌ كه‌ به‌ عهده‌ مراجع‌ قانونی‌ می‌باشد و تحقیق‌ از همسایگان‌ و محل‌ سكونت‌ به‌ كلی‌ ممنوع‌ است‌.
ج‌) برخورداری‌ از توانایی‌ جسمی‌ متناسب‌ با رشته‌ یا رشته‌های‌ انتخابی‌.
2-2- شرایط اختصاصی‌
الف) داشتن‌ دیپلم دوره‌ چهار ساله‌ متوسطه‌ نظام قدیم آموزش متوسطه و یاگواهینامه‌ دوره‌ پیش‌دانشگاهی كه حداكثر تا تاریخ 31/6/1388 اخذ شود و یا داشتن‌ مدرك‌ كاردانی‌ (فوق‌ دیپلم‌).
تبصره ‌1- دارندگان مدرك كاردانی (فوق دیپلم) دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و دارندگان‌ مدرك‌ كاردانی‌ پیوسته‌ آموزشكده‌های‌ فنی‌ و حرفه‌ای‌ وزارت‌ آموزش‌ و پرورش‌ و همچنین‌ آن‌ دسته‌ از داوطلبان‌ مذكور كه‌ حداكثر تا 31/6/1388 در مقطع كاردانی (فوق دیپلم) فارغ‌التحصیل‌ می‌شوند، حق‌ ثبت‌نام‌ و شركت‌ در آزمون‌ سراسری‌ را خواهند داشت‌.
تبصره ‌2- فارغ‌التحصیلان‌ دوره‌ كاردانی‌ رشته‌های تحصیلی گروه‌ آموزشی‌ پزشكی‌ به‌ شرطی‌ می‌توانند در آزمون سراسری سال 1388 شركت نمایند كه‌ خدمات‌ قانونی‌ مقرر را تا تاریخ‌ 31/6/1388 و یا 30/11/1388 به‌ پایان‌ برساند. بدیهی ‌است‌ این‌ قبیل‌ از فارغ‌التحصیلان‌ در صورت‌ موفقیت، به‌ هنگام‌ ثبت‌نام‌ در رشته‌ قبولی‌ باید گواهی‌ پایان‌ طرح‌ نیروی‌ انسانی‌ را ارائه‌ نمایند.
تبصره ‌3- فارغ‌التحصیلان دوره‌ كاردانی‌ رشته‌های تحصیلی گروه‌های‌ آموزشی‌ غیر پزشكی‌ حداكثر تا 31/6/1388 به‌ شرطی‌ می‌توانند در آزمون سراسری سال 1388 شركت نمایند كه‌ تعهدات‌ و خدمات‌ قانونی‌ را انجام‌ داده‌ باشد.
ب) دانشجوی دوره روزانه (بجز دانشجویان مشمول تبصره‌های 2 و 3 فوق‌الذكر) دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی نباشد. دانشجوی‌ انصرافی‌ چنانچه‌ واجد دیگر شرایط مندرج‌ در ‌ دفترچه‌ راهنما باشد، حق‌ ثبت‌نام‌ و شركت‌ در آزمون‌ را دارد.
تبصره‌- دانشجویان‌ اخراجی‌ آموزشی‌ موضوع‌ ماده‌ 29 آیین‌نامه‌ آموزشی‌ و همچنین‌ دانشجویان‌ دوره‌ كارشناسی‌ كه‌ مدرك‌ معادل‌ كاردانی‌ (اعم‌ از كاردانی ‌عمومی‌ و یا كاردانی‌) را اخذ نموده‌اند نیز مانند مقررات‌ مربوط به‌ دانشجویان‌ انصرافی‌ پس‌ از تسویه‌ حساب‌كامل‌ با مؤسسه‌ ذیربط و همچنین‌ اداره‌ كل ‌امور دانشجویان‌ داخل‌ و صندوق‌ رفاه‌ دانشجویان‌ وزارت‌ ذیربط و در صورت‌ نداشتن‌ مشكل‌ نظام‌ وظیفه‌ (برای‌ برادران‌) حق‌ ثبت‌نام‌ دارند و منحصراً می‌توانند در رشته‌ای‌ غیر از رشته‌ قبلی‌ خود متقاضی‌ شوند. بدیهی‌ است‌ این دسته‌ از داوطلبان‌ می‌توانند كلیه‌ تعهدات‌ مربوط را پس‌ از اتمام‌ تحصیلات‌ خود به‌ صورت‌ یكجا به‌ انجام‌ برسانند.
ج ‌) از سال‌ تحصیلی‌ 64-1363 به‌ بعد، دو نوبت‌ در آزمون‌های‌ ورودی‌ (دوره‌های‌ روزانه‌) رشته‌های تحصیلی متمركز و یا نیمه‌متمركز پذیرفته‌ نشده‌ باشد.
د ) پذیرفته‌ شده‌ دوره‌های‌ روزانه‌ آزمون‌ سراسری‌ سال‌ 1387 (اعم‌ از رشته‌های‌ متمركز و یا نیمه‌متمركز) نباشد.
ه‍‌ ) بر اساس اعلام رسمی اداره كل امور اتباع‌ و مهاجرین خارجی‌ وزارت كشور، ثبت‌نام و شركت كلیه اتباع عراقی و افغانی، در آزمون سراسری سال 1388 « مـمنوع » می‌باشد.
و ) دانشجویان دوره‌های نوبت دوم (شبانه)، نیمه‌حضوری، مجازی و بین‌المللی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، دانشگاه پیام‌نور و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی ـ غیرانتفاعی كه از معافیت تحصیلی استفاده نمی‌كنند، می‌توانند بدون انصراف از تحصیل در آزمون سراسری سال 1388 ثبت‌نام و شركت نمایند. بدیهی است این دسته از داوطلبان در صورت موفقیت و قبل از ثبت‌نام در رشته قبولی جدید، لازم است از رشته قبولی قبلی خود انصراف قطعی حاصل نموده و گواهی مربوط را به مؤسسه ذیربط ارائه نمایند. لازم به توضیح است كه این دسته از داوطلبان حق بازگشت و ادامه تحصیل در رشته قبولی قبلی خود را ندارند.
تبصره: دانشجویان دوره‌های فوق كه از معافیت تحصیلی استفاده می‌كنند، به منظور ثبت‌نام و شركت مجدد در آزمون سراسری لازم است پس از انصراف قطعی از تحصیل خود را به بخش‌های وظیفه عمومی معرفی و به خدمت اعزام شوند. بدیهی است این دسته از داوطلبان پس از اتمام دوران خدمت نظام وظیفه حق ثبت‌نام و شركت در آزمون سراسری را خواهند داشت.
ز ) با توجه به محدودیت امكانات دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی و لزوم توزیع عادلانه فرصت‌های موجود بین تمامی متقاضیان، پذیرش آن دسته از داوطلبانی كه قبلاً با استفاده از امكانات دولتی (آموزش رایگان) تحصیلات خود را در رشته‌ای به اتمام رسانیده‌اند، در همان مقطع قبولی قبلی و در همان دوره (روزانه) امكان‌پذیر نمی‌باشد. این قبیل از داوطلبان در صورت تمایل می‌توانند برای دورة نوبت دوم (شبانه) در همان مقطع متقاضی شوند و یا در صورت قبولی در دورة روزانه (به جز رشته‌های تحصیلی گروه آموزش پزشكی)، می‌توانند با پرداخت شهریه همانند دانشجویان دورة نوبت دوم (شبانه)، در رشته مربوط ادامه تحصیل دهند.

3-2- مقررات‌ وظیفه‌ عمومی‌
بر اساس‌ اعلام‌ رسمی‌ معاونت‌ وظیفه‌ عمومی‌ نیروی‌ انتظامی‌ داوطلبان‌ مرد لازم‌ است‌ یكی‌ از شرایط مشروحه ذیل را دارا باشند:
(1) كارت‌ پایان‌ خدمت‌.
(2) كارت‌ معافیت‌ كفالت یا پزشكی‌ دایم‌ و یا كارت‌ معافیت‌ زمان‌ صلح‌ با فرم‌ كامپیوتری.
(3) كارت‌ معافیت‌ موقت‌ در مدت‌ اعتبار آن.
(4) پرسنل‌ شاغل‌ رسمی‌ در نیروهای‌ نظامی‌ و انتظامی‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌ با ارائه‌ گواهی‌ موافقت‌ از یگان‌ مربوط.
(5) فارغ‌التحصیلان‌ و دانش‌آموزان سال آخر دوره‌ متوسطه‌ روزانه‌ و شبانه‌ نظام‌ قدیم‌ آموزش‌ متوسطه‌ و همچنین‌ فارغ‌التحصیلان‌ دوره‌ پیش‌دانشگاهی‌ و دانش‌آموزان‌ دوره‌ پیش‌دانشگاهی ‌نظام‌ جدید آموزش‌ متوسطه‌ متولد سال‌ 1369 و بعد از آن‌.
تبصره‌- این‌ افراد برای‌ ثبت‌نام‌ و شركت‌ در آزمون‌ سراسری‌ سال‌ 1388 احتیاجی‌ به ‌اخذ دفترچه‌ آماده‌ به ‌خدمت‌ ندارند، ولی ‌لازم‌ است ‌در تاریخی‌ كه‌ توسط معاونت‌ وظیفه‌ عمومی‌ نیروی‌ انتظامی‌ اعلام‌ می‌گردد، به‌ خدمت‌ اعزام‌ شوند. بدیهی‌ است‌ در صورت‌ پذیرفته‌ شدن‌ در آزمون‌ سراسری‌، در هر مرحله‌ای‌ از خدمت‌ ترخیص‌ خواهند شد. در غیر اینصورت‌ غایب‌ محسوب‌ شده‌ و پذیرش‌ آنها در آزمون‌ سراسری‌ سال‌ 1388 ملغی‌ می‌گردد.
(6) ثبت‌نام و شركت در آزمون متولدین نیمه دوم سال 1368 (1/7/1368 به بعد) كه به صورت حضوری مدرك پیش‌دانشگاهی اخذ نموده‌اند، با اخذ برگ اعزام به خدمت بدون مهر غیبت كه تاریخ اعزام آنان در نیمه دوم سال 1388 خواهد بود، بلامانع است. ضمناً در صورت برخورداری از معافیت تحصیلی دانشگاهی در سال تحصیلی 88-1387 مجاز به شركت در آزمون سراسری سال 1388 نخواهند بود.
(7) متولدین سال 1338 تا‌ 1354 در صورت قبولی در دانشگاه با ارائه كارت معافیت.
(8) مشمولان‌ دیپلمه‌ اعزامی‌ در نیروهای‌ نظامی‌ و انتظامی‌ در هر مرحله‌ از خدمت‌ وظیفه‌ كه‌ باشند، به‌ شرط نداشتن‌ غیبت‌ قبل‌ از اعزام‌ به‌ خدمت‌ و نداشتن ‌سابقه‌ تحصیل‌ در مقطع‌ بالاتر از دیپلم.
تبصره‌- برگه‌های‌ اعزام‌ باید فاقد مهر غیبت‌ بوده‌ و مهلت قانونی اعزام ‌با تاریخ‌ شروع‌ به‌ خدمت‌ منطبق‌ باشد. بدیهی‌ است‌ برادرانی‌ كه‌ با غیبت‌ به‌ خدمت‌ اعزام‌ شده ‌باشند در صورت‌ قبولی‌ ترخیص‌ نخواهند شد.
(9) طلبه‌ دارنده‌ دیپلم‌ كامل‌ متوسطه‌، به‌ شرطی‌ كه‌ شورای‌ مدیریت‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ تأیید نماید كه‌ معافیت‌ تحصیلی‌ در حوزه‌، پوششی‌ برای‌ ادامه‌ تحصیل‌ در دانشگاه‌ نمی‌باشد و طلبه‌ قادر است‌ ضمن‌ اینكه‌ در حوزه‌ به‌ تحصیل‌ اشتغال‌ دارد به‌ موازات‌ آن‌ در دانشگاه‌ نیز تحصیل‌ نماید، با همان‌ معافیت‌ تحصیلی‌ حوزه‌، اشتغال‌ به‌ تحصیل‌ وی‌ در دانشگاه‌ بلامانع‌ است‌. بدیهی‌ است‌ در هر زمانی كه حوزه‌ علمیه‌ معافیت‌ تحصیلی‌ طلبه‌ را خاتمه‌ یافته‌ اعلام‌ نماید، مشمول‌ دیگر نمی‌تواند به‌ عنوان‌ دانشجو از معافیت‌ تحصیلی‌ دانشگاه‌ استفاده‌ كند و باید خود را به‌ سازمان‌ وظیفه‌ عمومی‌ محل‌ معرفی‌ نماید.
تبصره‌- افراد مشمول‌ بند 9 فوق‌ قبل‌ از ثبت‌نام‌ در آزمون‌ باید موافقتنامه‌ مذكور را از شورای مدیریت حوزه علمیه قم دریافت‌ دارند و به‌ هنگام‌ قبولی‌ در دانشگاه‌ ارائه‌ نمایند.
(10) متعهدین‌ خدمت‌ در وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها كه‌ پس‌ از انجام‌ تعهد خدمت‌ معاف‌ می‌باشند، در صورت‌ ارائه‌ موافقتنامه‌ از بالاترین‌ مقام‌ وزارت‌ یا سازمان‌ متبوع‌. بدیهی‌‌ است‌‌ با شروع‌ ‌تحصیل‌، تعهد آنان‌ قطع‌ شده‌ و پس‌ از اتمام‌ تحصیلات‌ باید بقیه‌ خدمت‌ مورد تعهد را در وزارتخانه‌ و یا سازمان‌ متبوعه‌ به‌ اتمام‌ برسانند.
(11) فارغ‌التحصیل‌ دوره‌ كاردانی‌ (فوق‌دیپلم‌) در حین‌ خدمت‌ با ارائه‌ گواهی‌ از یگان‌ مربوط مبنی‌ بر اینكه‌ دوران‌ خدمت‌ وظیفه‌ (خدمت‌ ضرورت‌) وی‌ تا 31/6/1388 به‌ پایان‌ برسد.
تبصره‌- فارغ‌التحصیلانی‌‌كه‌ منحصراً رشته‌‌های‌‌ تحصیلی نیمسال‌ دوم‌ سال‌ تحصیلی‌ 89-1388 را انتخاب‌ خواهند كرد، تا شروع‌ نیمسال‌ دوم‌ سال‌ تحصیلی مربوط ‌(30/11/1388)، باید خدمت‌ دوره‌ ضرورت‌ آنان‌ به‌ پایان‌ رسیده‌ باشد.
(12)‌ فارغ‌التحصیل‌ دوره‌ كاردانی‌ (فوق‌دیپلم‌) حداكثر تا 31/6/88 در رشته‌های‌ تحصیلی‌ غیر گروه‌ آموزشی‌ پزشكی‌، به شرط نداشتن غیبت.
لازم به ذكر است كلیه فارغ‌التحصیلان دوره‌های كاردانی ضرورت دارد، حداكثر ظرف مدت 6 ماه، خود را جهت انجام خدمت وظیفه عمومی، به سازمان وظیفه عمومی معرفی نمایند.
تبصره 1- فارغ‌التحصیلان فوق كه به موقع به خدمت اعزام شده باشند، در صورت نداشتن غیبت از خدمت ترخیص خواهند شد.
تبصره 2‌- ادامه‌ تحصیل‌ این ‌دسته‌ از داوطلبان‌ در صورت‌ پذیرفته‌شدن‌ در رشتة مقطع بالاتر از كاردانی‌ (فوق‌دیپلم‌) به ‌نحوی‌ كه‌ حداكثر طول‌ مدت‌ تحصیل‌ آنان‌ از كاردانی‌ (فوق‌ دیپلم‌) به‌ مقطع‌ بالاتر 2 سال‌ كمتر از طول‌ مدت‌ تحصیل‌ طبق‌ ضوابط وزارت‌ علوم‌، تحقیقات‌ و فناوری‌ در همان‌ دوره‌ تحصیلی‌ باشد، از نظر نظام‌ وظیفه‌ بلامانع‌ خواهد بود (حداكثر طی دوره كارشناسی 4 سال می‌باشد).
تذكرات‌ مهم‌ در رابطه‌ با مقررات‌ وظیفه‌ عمومی‌:
الف) دانشجویان ‌انصرافی ‌دانشگاه‌ها و مؤسسات ‌آموزش‌ عالی‌ كشور (اعم از دوره‌های روزانه، شبانه و یا نیمه‌ حضوری) و همچنین ‌دانشگاه‌ پیام‌نور، مراكز تربیت‌ معلم‌ وابسته‌ به‌ وزارت‌ آموزش‌ و پرورش‌ و دیگر مؤسسات‌ آموزش‌ عالی ‌(مؤسسات‌ آموزش‌ عالی ‌غیردولتی ـ غیرانتفاعی‌، دانشگاه‌ آزاد اسلامی‌ و ...) كه‌ از معافیت‌ تحصیلی‌ استفاده‌ كرده‌اند، لازم‌ است‌ پس‌ از انصراف‌ قطعی‌ از تحصیل‌، خود را برای‌ اعزام‌ به‌ خدمت‌ به‌ بخش‌های‌ وظیفه‌ عمومی‌ معرفی‌ و به‌ خدمت‌ اعزام‌ شوند. بدیهی‌ است‌ این‌ دسته‌ از داوطلبان ‌پس‌ از انجام‌ دوران‌ خدمت‌ وظیفه‌ عمومی‌ (خدمت‌ دوره ضرورت‌)، حق ‌ثبت‌نام‌ و شركت‌ در آزمون‌های‌ سراسری‌ بعدی‌ را خواهند داشت‌.
ب‌) هیچ‌ داوطلبی‌ با داشتن‌ دیپلم‌ كامل‌ متوسطه‌ نظام‌ قدیم‌ و یا گواهینامه‌ دوره‌ پیش‌دانشگاهی‌ نظام‌ جدید آموزش‌ متوسطه‌ و با استفاده‌ از معافیت‌ تحصیلی ‌از سایر مؤسسات‌ آموزش عالی‌، اعم‌ از مؤسسات‌ آموزش‌ عالی‌ دولتی‌ و غیردولتی‌ مصوب‌، حق‌ ثبت‌نام‌ و شركت‌ در آزمون‌ سراسری‌ سال‌ 1388 را نخواهد داشت‌. به‌ عبارت‌ دیگر بر اساس‌ مقررات‌ وظیفه‌ عمومی‌ آن ‌دسته‌ از داوطلبانی‌ كه‌ دارای‌ دیپلم‌ كامل‌ متوسطه‌ نظام‌ قدیم‌ و یا گواهینامه‌ دوره‌ پیش‌دانشگاهی‌ نظام‌جدید آموزش‌ متوسطه‌ می‌باشند و از معافیت‌ تحصیلی‌ مؤسسات‌ آموزش‌ عالی‌ اعم‌ از دولتی‌ و غیردولتی مصوب‌ استفاده‌ می‌كنند، حق‌ ثبت‌نام‌ و شركت‌ در آزمون‌ سراسری‌ سال‌ 1388 را ندارند. بدیهی‌ است‌ برای‌ ثبت‌نام‌ و شركت‌ در آزمون‌ باید مطابق‌ بند
« الف» فوق‌ اقدام‌ نمایند.
ج‌) سقف سنوات تحصیل در دوره كاردانی حداكثر 3 سال و در دوره كارشناسی پیوسته 6 سال و دكترای حرفه‌ای 8 سال می‌باشد. بدیهی است دانشجویانی كه طی مدت فوق موفق به اتمام دوره تحصیل نشوند، شرایط ادامه تحصیل را از دست خواهند داد.
د ) كلیه ‌ضوابط و مقررات ‌‌وظیفه‌ عمومی‌ به‌ شرح‌ مندرج‌ در بندهای دوازده‌گانه و تبصره‌های مربوط فوق و تذكرات‌ مهم‌ آن‌ عیناً برای‌ داوطلبان‌ دوره‌های‌ شبانه‌ و نیمه‌حضوری دانشگاه‌ها و مؤسسات ‌آموزش‌ عالی، دانشگاه‌ پیام‌نور، مراكز تربیت معلم وابسته به وزارت آموزش و پرورش و مؤسسات‌ آموزش‌ عالی‌ غیردولتی - غیرانتفاعی (مصوب‌) و دوره‌های مشترك‌ بین‌المللی آزمون‌ سراسری‌ سال‌ 1388 نیز معتبر و لازم‌الاجرا می‌باشد.

3-ثبت نام
هر داوطلب‌ می‌تواند بدون‌ توجه‌ به‌ نوع‌ دیپلم‌ نظام‌ قدیم‌ آموزش‌ متوسطه‌ و یا نوع‌ گواهینامه‌ دوره‌ پیش‌دانشگاهی‌ نظام‌ جدید آموزش‌ متوسطه‌ و تنها بر اساس‌ میزان‌ علاقه‌مندی‌ خود به‌ رشته‌های‌ تحصیلی‌، در یكی‌ از پنج‌گروه‌ آزمایشی‌ علوم‌ ریاضی‌ و فنی‌، علوم‌ تجربی‌، علوم‌ انسانی‌، هنر و یا زبان‌های خارجی‌ ثبت‌نام‌ و در آزمون‌ مربوط برابر ضوابط شركت‌ نماید.
تبصره 1- داوطلبان‌ هر یك‌ از گروه‌های‌ آزمایشی‌ 1 ، 2 ، 3، 4 و یا 5 در صورت‌ تمایل‌ به‌ شركت‌ در گزینش‌ رشته‌های‌ تحصیلی‌ دانشگاه پیام‌‌نور (آموزش ‌از راه ‌دور)، مراكز تربیت معلم وابسته به آموزش و پرورش و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی ـ غیردولتی می‌توانند ضمن‌ علامتگذاری‌ در قسمت‌ مربوط در تقاضانامه‌ ثبت‌نام‌، متقاضی‌ شركت‌ در گزینش‌ این مراكز آموزشی شوند. ضوابط و شرایط تحصیل‌ و رشته‌های‌ تحصیلی‌ این مراكز در پیوست شماره 2 ‌ دفترچه راهنما ‌درج‌ شده‌ است.
تبصره ‌2- داوطلبان ‌هر یك‌ از گروه‌های‌ آزمایشی‌1 (علوم ‌ریاضی‌ و فنی‌)، 2 (علوم‌ تجربی‌)، 3 (علوم‌ انسانی‌) و 5 (زبان‌های خارجی‌) در صورت‌ تمایل‌ به‌ انتخاب‌ ‌رشته‌های‌تحصیلی‌ گروه‌آزمایشی‌ 4 (هنر)، می‌توانند ضمن‌ علامتگذاری‌ بند 43 در قسمت دوم (اطلاعات آزمونی)‌ تقاضانامه‌ ثبت‌نام اینترنتی، متقاضی‌ انتخاب‌ رشته‌های‌ تحصیلی‌گروه‌ آزمایشی‌ هنر نیزشوند. لازم ‌به‌ ذكر است‌ كه‌ این‌ دسته‌ از داوطلبان‌ علاوه‌ بر شركت‌ در آزمون‌ عمومی‌ و اختصاصی‌ گروه‌ آزمایشی‌ انتخابی‌ (یكی‌ ازگروه‌های‌ آزمایشی‌ 1، 2، 3 و یا 5) باید در آزمون‌ عمومی‌ و اختصاصی‌ گروه‌ آزمایشی‌ هنر به‌ منظور انتخاب‌ رشته‌های‌ گروه‌ آزمایشی‌ هنر نیز شركت‌ كنند.
تبصره 3- داوطلبان‌ هریك‌ از گروه‌های‌ آزمایشی‌1، 2، 3 و یا 4 در صورت‌ تمایل‌ برای‌ شركت‌ در گروه‌ آزمایشی‌ زبان‌های خارجی‌ (گروه‌ 5)، می‌توانند ضمن علامتگذاری‌ بند 44 در قسمت دوم (اطلاعات آزمونی)‌ تقاضانامه‌ ثبت‌نام اینترنتی‌، متقاضی‌ شركت‌ در گروه‌ آزمایشی‌ زبان‌های خارجی‌(گروه‌ 5) به‌ منظور انتخاب‌ رشته‌های‌ تحصیلی‌ زبان‌های خارجی‌ شوند. لازم‌ به‌ توضیح‌ است‌ كه‌ این دسته‌ از داوطلبان‌ لازم‌ است‌ علاوه‌ بر شركت‌ در آزمون‌ عمومی‌ و اختصاصی‌ گروه‌ آزمایشی‌ اصلی‌ خود (یكی‌ از گروه‌های‌ آزمایشی‌ 1، 2، 3 و یا 4) در آزمون‌ مربوط به‌ گروه‌ آزمایشی‌ 5 (گروه‌ آزمایشی‌ زبان‌های خارجی‌) نیز شركت‌ نمایند.
تبصره ‌4- داوطلبان‌ هریك‌ از گروه‌های‌ آزمایشی‌ 1، 2 و 3 در صورت‌ علاقه‌مندی‌ به شركت‌ در گزینش‌ رشته‌های‌ تحصیلی‌ دانشگاه‌ امام‌ صادق‌(ع‌) می‌توانند با توجه‌ به‌ ضوابط و شرایط تحصیل‌ در دانشگاه‌ امام‌ صادق‌(ع‌) كه‌ در صفحات‌ 40 تا 42 دفترچه‌ راهنما درج‌ شده‌ است‌ ‌، ضمن علامت‌گذاری مورد مربوط در بند 42 تقاضانامه ثبت‌نامی، در آزمون‌ سراسری‌ سال‌ 1388 ثبت‌نام‌ و شركت‌ نمایند و فرم‌ درخواست‌ شركت‌ در گزینش‌ دانشگاه‌ مذكور را كه‌ در سایت اینترنتی سازمان سنجش درج‌ شده‌ است، تكمیل‌ و حداكثر تا پایان بهمن ماه 1387 به‌ آدرس‌ دانشگاه ‌امام ‌صادق(ع‌) ارسال‌ دارند.
تبصره 5- داوطلبان‌ هریك‌ از گروه‌های‌ آزمایشی‌ 1، 2 و 3 در صورت‌ علاقه‌مندی‌ به شركت‌ در گزینش‌ رشته‌های‌ تحصیلی‌ دانشكده علوم قضایی و خدمات اداری می‌توانند با توجه‌ به‌ ضوابط و شرایط تحصیل‌ در دانشكده علوم قضایی و خدمات اداری كه‌ در صفحه 42 و 43‌ دفترچه‌ راهنما درج‌ شده‌ است‌ ‌، ضمن علامت‌گذاری مورد مربوط در بند 42 تقاضانامه ثبت‌نامی، در آزمون‌ سراسری‌ سال‌ 1388 ثبت‌نام‌ و شركت‌ نمایند و فرم‌ درخواست‌ شركت‌ در گزینش‌ دانشكده‌ مذكور را كه‌ در سایت اینترنتی سازمان سنجش درج‌ شده‌ است، تكمیل‌ و حداكثر تا پایان بهمن ماه 1387 به‌ آدرس‌ آن دانشكده ارسال‌ دارند.
تبصره 6- داوطلبان‌ هریك‌ از گروه‌های‌ آزمایشی‌ 1، 2 و 3 در صورت‌ علاقه‌مندی‌ به شركت‌ در گزینش‌ رشته‌های‌ تحصیلی‌ دانشگاه امام حسین(ع) می‌توانند با توجه‌ به‌ ضوابط و شرایط تحصیل‌ در این دانشگاه كه‌ در صفحه 43 ‌ دفترچه‌ راهنما درج‌ شده‌ است‌، ضمن علامت‌گذاری مورد مربوط در بند 42 تقاضانامه ثبت‌نامی، در آزمون‌ سراسری‌ سال‌ 1388 ثبت‌نام‌ و شركت‌ نمایند و فرم‌ درخواست‌ شركت‌ در گزینش‌ دانشگاه‌ مذكور را كه‌ در سایت اینترنتی سازمان سنجش درج‌ شده‌ است، تكمیل‌ و حداكثر تا پایان بهمن ماه 1387 به‌ آدرس‌ آن دانشگاه ارسال‌ دارند.
تبصره 7- داوطلبان‌ هریك‌ از گروه‌های‌ آزمایشی‌ 1، 2 ،3، 4 و 5 در صورت‌ علاقه‌مندی‌ به شركت‌ در گزینش‌ رشته‌های‌ تحصیلی‌ دانشگاه شاهد می‌توانند با توجه‌ به‌ ضوابط و شرایط تحصیل‌ در این دانشگاه كه‌ در صفحه 43 ‌ دفترچه‌ راهنما درج‌ شده‌ است، ضمن علامت‌گذاری مورد مربوط در بند 42 تقاضانامه ثبت‌نامی،‌ در آزمون‌ سراسری‌ سال‌ 1388 ثبت‌نام‌ و شركت‌ نمایند.
تبصره 8- فارغ‌التحصیلان‌ دوره‌ كاردانی‌ (فوق‌دیپلم‌) حداكثر تا 30/11/1388 در رشته‌های‌ تحصیلی‌ غیر گروه‌ آموزشی‌ پزشكی‌ كه‌ با دفترچه‌ آماده‌ به‌ خدمت ‌بدون‌ مهر غیبت‌ در آزمون‌ سراسری‌ شركت‌ می‌كنند. صرفاً مجاز به انتخاب رشته‌های تحصیلی نیمسال دوم (پذیرش بهمن ماه) خواهند بود.
در فرم تقاضانامه‌ ثبت‌نام‌ اینترنتی به‌ كلماتی‌ مانند كد رشته‌ تحصیلی‌ متوسطه‌، كد بخش‌، نام‌ و شماره‌ منطقه‌ یا ناحیه‌ آموزش‌ و پرورش‌ محل‌ اخذ دیپلم‌ یا محل‌اخذ مدرك‌ پیش‌دانشگاهی‌ و مدارك‌ تحصیلی‌ دو سال‌ ماقبل‌ از دیپلم‌ و یا دو سال‌ قبل‌ از دوره‌ پیش‌دانشگاهی‌ اشاره‌ شده‌ است‌، داوطلب‌ باید قبل‌ از اقدام‌ به ‌تكمیل‌ فرم‌ تقاضانامه‌ ثبت‌نام‌ اینترنتی مفاهیم‌ این‌ كلمات‌ را كاملاً بداند.
الف‌) كد رشته‌ تحصیلی‌ متوسطه‌: در جدول‌ شماره‌ 10 ‌ دفترچه‌ راهنما نام‌ انواع‌ دیپلم‌ها و یا مدرك‌ پیش‌دانشگاهی‌ كه‌ قابل‌ پذیرش است‌ درج‌ شده ‌است‌ و در مقابل‌ هر كدام‌ یك‌ شماره‌ دو رقمی‌ نوشته‌ شده‌ كه‌ در واقع‌ «كد رشته‌ تحصیلی‌ متوسطه‌» است‌ و برای‌ احتراز از پیش‌ آمدن‌ اشتباه‌ در شناخت‌ عناوین‌ دیپلم‌ها و یا عناوین‌ دوره‌ پیش‌دانشگاهی‌ بكار رفته‌ است‌. داوطلب‌ برای‌ درج‌ نوع‌ دیپلم‌ یا مدرك‌ پیش‌دانشگاهی‌ خود(كدرشته ‌تحصیلی ‌متوسطه‌) در تقاضانامه‌ ثبت‌نام‌، باید با مراجعه‌ به‌ جدول‌ شماره‌ 10 ‌ دفترچه‌ راهنما، عنوان‌ كامل‌ دیپلم‌ و یا عنوان‌ كامل‌ مدرك‌ پیش‌دانشگاهی‌ خود و كد آن را پیدا كرده‌ و با دقت‌ آن را در بند 27 صفحه دوم (اطلاعات آزمونی) تقاضانامه ثبت‌نام اینترنتی بنویسد.
 
ب) كد بخش‌: عیناً به‌ دلائل‌ ‌مندرج‌‌ در باره‌ كد دیپلم ‌‌یا كد مدرك‌ پیش‌دانشگاهی‌ (كد رشته‌ تحصیلی‌ متوسطه‌)، برای‌ هر بخش‌ نیز یك‌ شماره‌ 4 رقمی‌ كه‌ در واقع‌ «كد بخش‌» است‌ در نظر گرفته‌ شده‌، كه‌ در جدول‌ شماره‌ 7 چاپ‌ شده‌ است‌. داوطلب‌ باید با توجه‌ به‌ بخش‌ محل‌ تولد در شناسنامه‌ و بخش‌ محل‌ تحصیل‌ سال ‌آخر متوسطه‌ (دیپلم‌ نظام‌ قدیم‌ یا دوره‌ پیش‌دانشگاهی‌) و بخش‌ محل‌ تحصیل‌ سال‌ ماقبل‌ و دو سال‌ قبل‌ از دوره‌ آخر متوسطه‌ خود، بندهای 30، 31 و 32 صفحه دوم (اطلاعات آزمونی) تقاضانامه ثبت‌نام اینترنتی آزمون‌ سراسری‌ سال‌ 1388 را تكمیل‌ و كدهای‌ مربوطه‌ را با اقتباس‌ دقیق‌ از جدول‌ شماره 7 ‌ دفترچه‌ راهنما، در مقابل‌ هر یك‌ از بندهای مذكور درج‌ نماید.
تبصره‌- فارغ‌التحصیلان‌ و دانش‌آموزان‌ دوره‌ پیش‌دانشگاهی‌ نظام‌ جدید آموزش‌ متوسطه‌ باید با توجه‌ به‌ بخش‌ محل‌ تولد در شناسنامه‌، بخش‌ محل‌ تحصیل‌ دوره‌ پیش‌دانشگاهی‌، بخش‌ محل‌ تحصیل‌ سال‌ سوم‌ دبیرستان‌ یا هنرستان‌ و بخش‌ محل‌ تحصیل‌ سال‌ دوم‌ دبیرستان‌ یا هنرستان‌، بندهای 30، 31 و 32 در صفحه دوم (اطلاعات آزمونی) تقاضانامه ثبت‌نام اینترنتی آزمون‌ سراسری‌ سال‌ 1388 را تكمیل‌ و كدهای‌ مربوط را با اقتباس‌ دقیق‌ از جدول‌ شماره‌ 7 دفترچه راهنما ‌، در محل‌ مربوط به‌ هر یك‌ از بندهای مذكور درج‌ نمایند.
 
ج‌) کد مناطق‌ یا نواحی ‌آموزش‌ و پرورش ‌محل ‌اخذ دیپلم‌: داوطلبان با توجه به منطقه یا ناحیه آموزش و پرورش محل اخذ دیپلم، کد مربوط را که عددی 4 رقمی است از جدول شماره 11 مندرج در صفحات 30 تا 32 اقتباس و در بند 16 صفحه اول (اطلاعات فردی) تقاضانامه ثبت‌نامی درج نمایند. لازم به ذکر است این كد، در كارنامه فارغ‌التحصیلی در كادر بالای برگ كارنامه، مقابل منطقه/ناحیه نیز درج شده است.

4- امتحانات : آزمون سراسری سال 1388 برای داوطلبان گروههای آزمایشی پنج گانه در روزهای پنج شنبه 4/4/88، جمعه 5/4/88 و صبح شنبه 6/4/88 به طور همزمان در حوزه های سراسر كشور برگزار خواهد شد.

درباره وبلاگ

نظرات انتقاد ها و پیشنهاد های خود را در قسمت نظرها برای هر موضوع اعلام فرمایید با تشکر
مدیر وبلاگ : خشایار نوریان

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • نظر شما در مورد کیفیت ارائه خدمات سایت چیست ؟


نویسندگان